سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی دامغان در گفتگو با مرآت:
با انتخاب "رهبر" بسیاری از نگرانی ها رفع شد
سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی دامغان با بیان اینکه با انتخاب "فرهاد رهبر" بسیاری از نگرانی ها در سطح دانشگاه آزاد رفع شد، گفت: روسای این دانشگاه به مدیریتش چشم امید بسته اند.

به گزارش خبرنگار مرآت، در ادامه گفتگو با روسای دانشگاه های استان سمنان، این بار به سراغ دکتر عباس علایی سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی دامغان رفته ایم. شما را به مطالعه این گفتگو دعوت می کنیم.

مرآت- سهم دانشجویان دانشگاه آزاد  اسلامی دامغان نسبت به کل دانشجویان این شهر چقدر است؟

نزدیک به 45 درصد از دانشجویان دامغان در دانشگاه آزاد اسلامی تحصیل می کنند.

مرآت-  دانشجویان تحصیلات تکمیلی چه سهمی از کل دانشجویان دانشگاه شما دارند؟

ما به طور میانگین نزدیک به 4 هزار دانشجو داریم که بیش از 65 درصد از کل این دانشجویان در مقاطع بالاتر از کارشناسی در حال تحصیل هستند. دانشجویان تحصیلات تکمیلی در مقاطع کارشناسی ارشد، دکترای تخصصی و در یک مورد هم در دکترای عمومی یا حرفه ای داروسازی تحصیل می کنند.

مرآت- نسبت تعداد دانشجویان به اساتید تمام وقت در دانشگاه دامغان چقدر است؟

به ازای هر 42 دانشجو یک استاد تمام وقت در دانشگاه حضور دارد.

مرآت- روند انجام مصاحبه دکتری در دانشگاه شما چگونه است؟

مصاحبه دکتری همه ساله در سازمان مرکزی دانشگاه انجام می شد؛ امسال سازمان به این نتیجه رسید که با توجه به توان علمی اعضای هیأت دانشگاه، ظرفیت های انجام مصاحبه دکتری در استان ها وجود دارد. این تصمیم افزون بر آن که از رفت و آمدها به پایتخت می کاهد، منجر به استفاده از ظرفیت های استان خواهد شد. دانشجویانی که پذیرش می شوند قرار است تحت تربیت همین استادانی که با آن ها مصاحبه می کنند قرار بگیرند؛ لذا این اختیارات به استان ها داده شد.

کیفیت برگزاری مصاحبه های دکتری مطلوب تر از سال های گذشته بود

به لطف خدا مصاحبه ها با کیفیت و در فضایی مطلوب برگزار و نتایج خوبی هم حاصل شده است. کیفیت کار به مراتب از سال های گذشته بیشتر بوده و این نشان‌دهنده مثبت بودن تغییراتی است که پس از انتصاب آقای دکتر ولایتی و آقای دکتر رهبر بوجود آمده است. تغییرات جدید از اهمیت دادن بیشتر به بدنه هیأت علمی دانشگاه آزاد حکایت دارد.

مرآت- به برخی تغییرات مدیریتی اشاره کردید. برخی نسبت به این تغییرات موضع مثبتی ندارند. حتی وزیر علوم سابق، آقای دکتر فرهادی هم چندان با انتصاب آقای دکتر رهبر موافق نبودند. دیدگاه شما درباره سیاست های جدید دانشگاه آزاد چیست؟

من مایلم بیشتر مسائل علمی را مطرح کنم. اما به طور شفاف به شما عرض می کنم که تغییراتی که در سطوح مدیریتی دانشگاه آزاد اتفاق افتاد مثبت بود. یکی از بنیانگذاران این مجموعه مقام معظم رهبری بودند و با دید حمایتی که به دانشگاه داشتند و دارند؛ آقای دکتر ولایتی را که یک چهره علمی بین المللی با سابقه فعالیت 45 ساله است، به ریاست هیأت امنای دانشگاه آزاد منصوب کردند و ایشان در مشورت با اعضای هیأت امنای دانشگاه به گزینه‌هایی رسیدند و نهایتا آقای دکتر فرهاد رهبر که یک چهره آکادمیکِ و دارای سابقه خوب اجرایی و علمی در دانشگاه تهران و برخی دیگر از دستگاه های اجرایی هستند به ریاست دانشگاه آزاد انتخاب شدند.

با انتخاب «رهبر» بسیاری از نگرانی ها رفع شد

با انتخاب رهبر بسیاری از نگرانی ها در سطح دانشگاه آزاد رفع شد. با توجه به این که ایشان یک چهره علمی و اجرایی قوی هستند و تمامی روسا، اعضای هیأت علمی و کارکنان دانشگاه به وی اعتقاد دارند، از رهبر حمایت می کنند و به مدیریت او چشم امید بسته اند. ما امیدواریم که آقای رهبر بر اساس سیاست های ابلاغی رهبر معظم انقلاب در برنامه ششم، سند چشم انداز 1404 و اصول اقتصاد مقاومتی، به واسطه برنامه هایی که در حوزه های آموزشی، پژوهشی و اجرایی برای دانشگاه دارند بتوانند دانشگاه آزاد اسلامی را که به حق یکی از ثمرات و دستاوردهای انقلاب و جمهوری اسلامی و در کنار سپاه و بسیج جزو نهادهای انقلابی کشور است، به مقاصد عالی برسانند.

مرآت- خیلی ها نسبت به افزایش شهریه های دانشگاه آزاد انتقاد داشتند و دارند. توضیحات شما را درباره افزایش شهریه ها می شنویم.

میزان شهریه ها بر اساس نظر هیأت امنای دانشگاه به عنوان عالی‌رتبه ترین مرجع دانشگاه محاسبه می شود. اخیرا هم موضوع میزان شهریه ها طی بخشنامه ای ابلاغ شده است. با توجه به این که بنده در دانشگاه های دولتی هم مسئولیت داشتم، با اطمینان می گویم شهریه دانشگاه آزاد نسبت به شهریه دانشگاه های دولتی و غیرانتفاعی منصفانه تر است.

اعضای هیأت علمی ما در دسترس دانشجویان هستند

دانشگاه آزاد دارای هیأت علمی منسجمی است. اعضای هیأت علمی ما 4 روز در هفته در دانشگاه حضور دارند و در دسترس دانشجویان هستند. خدمات آموزشی ما ارتقاء پیدا کرده است. تجهیزات و فضای لازم را برای اساتید و دانشجویان فراهم کرده ایم و همچنین این فضا فراهم شده است که اساتید ما هم به کار علمی-پژوهشی خود مشغول باشند و هم پاسخگوی دانشجویان باشند.

شهریه دانشگاه آزاد پایین تر از شهریه سایر دانشگاه هاست

روندهای موجود در دانشگاه آزاد، به جز در برخی از دانشگاه های دولتی، در هیچ یک از دانشگاه ها اجرا نمی شود. لذا شهریه دانشگاه آزاد اسلامی پایین تر از شهریه همه دانشگاه هاست. خدماتی که دانشگاه آزاد به اساتید و دانشجویان ارائه می دهد قابل مقایسه با شهریه ای که از آنان دریافت می کند نیست. دانشگاه آزاد عملا بخشی از هزینه های دانشجویان را بر عهده دارد.

اعطای وام دانشجویی با بازپرداخت طولانی

مستحضرید که ما حتی یک ریال از بودجه های دولتی استفاده نمی کنیم بلکه در مواضعی هم از سیستم، هزینه می‌شود تا دانشجویان با خیال راحت از امکانات استفاده کنند و به تحصیل مشغول باشند. افزون بر این ما وام هایی با بازپرداخت درازمدت داریم. اتفاق مثبتی که با آمدن آقای دکتر رهبر افتاد که نگاه استراتژیک ایشان را نشان می‌دهد، آن است که اخیرا دستورالعملی برای دانشگاه ها فرستادند که در مناطق محرومی که دانشجویان نخبه و مستعد وجود دارد؛ چنانچه این دانشجویان بضاعت مالی کافی برای پرداخت شهریه را نداشته باشند این امکان برای آن ها ایجاد شده که از کاهش شهریه تا 50% بر اساس مجوز استان ذیربط استفاده کنند.

50 درصد تخفیف شهریه برای افراد خاص

این اختیار به واحدهای دانشگاه آزاد داده شده است که با تصویب هیات امنا استانی، 50 درصد کاهش شهریه برای این دانشجویان نیز اتفاق بیفتد و این امر سبب می شود که درِِ دانشگاه آزاد برای تمامی کسانی که مایلند در شهر خود و در کنار خانواده خود به ادامه تحصیل بپردازند، باز باشد. این بستر فراهم شده است که دانشجویان طبقه متوسط و ضعیف هم بتوانند از خدمات آموزشی مطلوب بهره مند شوند.

مرآت- و سخن آخر.

مرکز آزمون و پذیرش دانشگاه آزاد به نشانی www.azmoon.org در خدمت دانش آموزانی است که مایلند به مقطع کاردانی و کارشناسی ناپیوسته و پیوسته وارد شوند و بر اساس بخشنامه ای که به آن اشاره شد، آمادگی داریم با کسب اجازه از مراجع بالادستی خود در استان، شهریه برخی از دانشجویان را تا 50 درصد کاهش دهیم و این یک فرصت استثنایی ایجاد کرده تا همه افراد بتوانند در شهر خود، با بهترین امکانات تحصیل کنند.

ظرفیت ها و امکانات دانشگاه آزاد حقیقتا بین دانشگاه ها منحصربفرد است. این امکانات در دانشگاه های دولتی کمتر وجود دارد.

بکارگیری تجهیزات روزآمد در دانشگاه آزاد

واحد دامغان در 86 رشته گرایش تحصیلی برای مقاطع کاردانی و کارشناسی به شکل ناپیوسته با مدرک پیش دانشگاهی و پیوسته با مدرک دیپلم و دیپلم فنی آماده پذیرش دانشجوست که با توجه به رعایت اصول کیفی، حضور استادان متعهد و تجارب ارزشمند ایشان، تجهیزات روزآمد و کارگاه و آزمایشگاه های مجهز و مدرن و تنوع رشته گرایش ها در شش دانشکده مصوب به همراه شرایط مطلوب فرهنگی و رفاهی با در اختیار داشتن خوابگاه و سلف سرویس می توانیم محیطی آرام برای تحصیل داوطلبان را معرفی کنیم و در فرهیخته پروری کشور عزیزمان نقش داشته باشیم.

گفتگو و تنظیم: محسن حسن زاده


   1396/6/15 10:42    تعداد بازدید :  56

تعداد بازدید : 56
Rating: 0/10 (تعداد آرا 0 نفر )