برگزاری کارگاه آموزشی انسان شناسی دینی و معنای آن در واحد دامغان

 
به همت حوزه معاونت دانشجویی فرهنگی و دفتر توانمندسازی و آموزش نیروی انسانی واحد دامغان و حمایت دفتر نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد اسلامی استان سمنان، کارگاه آموزشی-فرهنگی باعنوان انسان شناسی دینی و معنای آن ویژه کارکنان واعضای هیأت علمی واحد دامغان باتدریس حجت الاسلام و المسلمین دکتر عزالدین رضا نژاد عضو هیأت علمی جامعه المصطفی در این واحد دانشگاهی برگزار شد.
دکتر رضا نژاد در این کارگاه پیرامون مقدمات شیعه شناسی، مفهوم شناسی شیعه و کاربرد آن در عصر رسالت، منشأ و زمینه های پیدایش شیعه، نقد و بررسی فرضیه های منشأ پیدایش شیعه، آشنایی با فرق تشیع تا نیمه اول قرن دوم هجری قمری، مهمترین اعتقادات شیعه در مورد توحید و صفات و نهایتاً مهدویت در اسلام و شیعه، مطالبی را ارائه کرد و با برگزاری جلسه بصورت کارگاهی، حاضرین به بحث و تبادل نظر پیرامون مطالب مذکور پرداختند.
وی با اشاره به ضرورت مباحث انسان شناسی از محوریت شیعه شناسی سخن گفت و یادآور شد: شیعه شناسی رشته ای است که به بحث و بررسی درمورد مجموعه مسایل یک جمعیت مذهبی به نام شیعه از نحوه پیدایش و شـکل گیری آن در تاریخ اسلام، چگونگی بسط و گسترش آن در میان اقوام مختلف عـرب و عجم، شاخه ها و نحله ها؛ رهبران و دانـشمندان؛ منابع و متون؛ معارف و دانش ها، آمـوزه هـا، آئـیـن ها، اصول عقیدتی، نقش های تاریخی و تمدّنی و نیز وضعیت فعلی شیعیان بحث می کند.
عضو هیأت علمی جامعه المصطفی همچنین در مورد پیدایش اولین اختلافات بین شیعه و سنی مطالبی را بیان کرد و گفت: ريشه يابي دلایل شکل گيري فرق اسلامي و بروز اختلافات ميان امت اسلامي از دو دیدگاه تاریخی و کلامی بررسی می شود. در زمان پيامبر اکرم (ص) به دليل دسترسي به وحي و حضور آن حضرت، اختلاف اعتقادي چنداني در ميان مردم نبود و اگر احياناً اختلافي پيش مي آمد، با مراجعه به آن حضرت برطرف مي شد. با رحلت ايشان و منقطع شدن وحي، اختلاف نظرها و به دنبال آن منازعات اعتقادي آشکار شد.
رضا نژاد با بررسی تحلیلی و تاریخی، با بیان فرصت شروع افتراق و ایجاد فرق اسلامی گفت : تاخت و تازهای امروز به ساحت شیعیان به میزان قدرت و قوت ایشان در جهان معاصر مبتنی بر آگاهی های دینی و اجتماعی مرتبط است و دنیای امروز با مباحث روزآمد انتظار منجی، باور ذاتی دارد که شیعه یک تفکر برتر است و اعتقاد راسخ شیعه به حضور صاحب (عج) از او انسانی هدف گرا و استوار در برابر ناملایمت های جهان امروز ساخته است.
در آغاز این دوره سیدرضا جزء مومنی معاون دانشجویی فرهنگی با تشکر ویژه از دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد اسلامی استان سمنان به پاس همآهنگی در تعیین موضوع و مدرس و حمایت بی دریغ در برگزاری دوره های آموزشی فرهنگی گفت: آموزش ضمن خدمت و آگاهی افزایی در خدمت اندیشه پروری و توانمند سازی با محوریت تفکر یگانه مسیر منتهی به تکامل خردمحور است و نشر تصاعدی آگاهی ها با بیان استادان ارجمند می تواند جامعه هدف را شاداب نماید.
معاون دانشجویی فرهنگی از مساعدت های حوزه مالی اداری و دفتر آموزش ضمن خدمت به نیکی یاد کرد و با ضرورت همکاری حوزه ها یادآور شد: ابزار ارائه دانش و ادب وابسته به مطالعات روزآمد اعضاء هیات علمی و پیکره ی اجرایی دانشگاه است لذا با افزایش دامنه ی آموزش می توان به توسعه کیفی دانشگاه که از ضرورت های مطروحه در نگاه فخیم مسئولین فرهنگی دانشگاه می باشد دست یافت.
در این دوره 28 استاد در کنار 8 مدیر و 4 کارشناس فرهنگی، مباحث را دریافت نمودند. 
 
   1395/3/17 11:04    تعداد بازدید :  176

تعداد بازدید : 176
Rating: 0/10 (تعداد آرا 0 نفر )