خالصی‌دوست تأکید کرد؛

لزوم تقویت روحیه پژوهشگری در دانشجویان

دبیر هیأت امنا و رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان سمنان بر ضرورت تقویت روحیه پژوهشگری در دانشجویان تأکید کرد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری آنا از دامغان، عبدالله خالصی‌دوست عصر روز گذشته در جشنواره پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی استان سمنان که به میزبانی  دانشگاه آزاد اسلامی واحد دامغان برگزار شد، گفت: پژوهش از رفتار اصلی دانشگاهی و از توصیه‌های جدی دین ماست که ضرورت دارد؛ مسیر فراروی محققان را هموار کنیم و با حل مشکلات به آفرینش فرصت‌های پژوهشی بپردازیم.

وی از سرپرست واحد دامغان و مجریان جشنواره پژوهشی استان سمنان قدردانی کرد و یادآور شد: با محدودیت شهریه، منابع مالی به‌شدت، محدود می‌شود و برای بقای سیستم باید پژوهش و تجاری‌سازی را موردتوجه قرار دهیم و به خاطر داشته باشیم اگر این میزان از فضا و تجهیزات در مالکیت فردی بود، مطمئناً بیشترین استفاده را تأمین می‌کرد؛ بنابراین ضرورت دارد با توجه به تأکیدات مقام معظم رهبری در موضوع اقتصاد مقاومتی و اقتصاد دانش‌بنیان باقدرت و اراده پژوهشگران بومی، وارد عرصه عمل شویم؛ زیرا ثابت کرده‌ایم که پژوهشگر ایرانی اگر بخواهد حتماً موفق می‌شود که شاهد آن را در مسائل هسته‌ای و موشکی مشاهده کرده‌ایم.

خالصی‌دوست در مباحث مربوط به شرکت‌های دانش‌بنیان، گفت: با تلاش مستمر در عملیاتی‌کردن طرح‌های برون دانشگاهی و تجاری‌سازی باید در پی حل مشکلات جامعه باشیم و بدانیم که مؤسسات و نهادها، بودجه مستقل پژوهشی دارند و ما می‌توانیم با بودجه و اعتبار آنها، مشکلاتشان را رفع کنیم.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی سمنان از ضرورت تقویت روحیه پژوهشگری در دانشجویان گفت و افزود: علاوه بر استادان که اگر طرح‌های برون دانشگاهی داشته باشند ازلحاظ ارتقای علمی و مادی از حمایت بهتری برخوردارند؛ دانشجویان هم می‌توانند در بهترین شرایط، طرح‌های اصولی خود را در واحدهای دانشگاهی استان سمنان پیگیری کنند.

وی اعلام کرد: اهداف را باید به‌خوبی شناسایی کرد و در جشنواره‌های علمی و پژوهشی و استارت‌آپ‌ها می‌توان ایده‌های نوین را جمع کرد و با سرمایه دانشگاهی به بهترین شرایط علمی دست‌یافت که به اعتبار آن، برند دانشگاه آزاد اسلامی را مطرح کرد و البته انگیزه پژوهش باید الهی باشد تا نتیجه بگیریم و از سویی پژوهش‌های گروهی بنا به همپوشانی علمی و تحقیقاتی، جواب‌های بهتر و مفیدتری خواهد داشت.

در آغاز این مراسم، سرپرست واحد دامغان با اشاره به‌روز وحدت حوزه و دانشگاه و تسلیت به مناسبت وفات حضرت معصومه (س)، اظهار کرد: هفته پژوهش فرصت مغتنمی است تا محققان با خدمات پژوهشی مؤسسات خود در سال اخیر آشنا شوند و با قدرشناسی از فعالان پژوهشی، فرهنگ پژوهش ترویج شود و البته با ارتقای کمی و کیفی پژوهش، می‌توان به بالارفتن سطح ارتباط بین محققان امیدوار بود.

نعمت‌الله نعمتی خاطرنشان کرد: سال جاری هشت جلسه تخصصی شورای پژوهش و فناوری در استان سمنان تشکیل‌شده و با انعقاد تفاهم‌نامه‌های سازمانی به تعدادی از شاخص‌های توسعه پژوهشی دست‌یافته‌ایم که البته با تلاش بیشتر و پویایی تا پایان سال جاری باید در بعد کیفی همچنان فعالیت کنیم و به اهداف متعالی مندرج در برنامه برسیم.

رئیس شورای تخصصی پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی استان سمنان افزود: بنا به تدبیر دکتر طهرانچی در ایجاد طرح پایش آزاد، ۴۰ ابرچالش کشور در زمینه‌های متعدد شناسایی خواهد شد و با اعتبار علمی و تحقیقاتی دانشگاه آزاد اسلامی به محوریت ۳۱ استان و ۹ واحد جامع از تمام ظرفیت‌های دانشگاه استفاده می‌شود تا با تعریف زیرنظام‌های این موضوعات و تشکیل تیم‌های تحقیقاتی با اتکا به موضوع پایان‌نامه‌ها و رساله‌های دانشجویی بتوانیم هدفمند و توانمند عمل کنیم و مشکلات و مسائل کشور در زمینه‌های تحقیقاتی را مرتفع سازیم.

نعمتی تأکید کرد: باید دانشگاه را به دانشگاه حل مسئله و کارآفرین تبدیل کنیم و مشکلات محیطی را باتدبیر پشت سر بگذاریم و چاره‌ای نداریم جز آنکه دانش‌آموختگان ماهر را روانه بازار کارکنیم تا در رقابت‌های شغلی موفق و دستگیر جامعه باشند.

در پایان این مراسم اباصلت بداغی از گروه علوم پایه و مجید محمدصادق از گروه دامپزشکی واحد گرمسار، صاحبعلی منافی از گروه فنی مهندسی و  محبوبه طاهر از گروه علوم انسانی واحد شاهرود و علی محمدی از گروه داروسازی و عبدالرضا محمدی‌نافچی از گروه کشاورزی واحد دامغان به‌عنوان پژوهشگران برتر استان سمنان معرفی شدند و در بخش فناوری‌های برتر هم آزمایشگاه ژئوتکنیک لرزه‌ای و بتن توانمند واحد سمنان به‌عنوان آزمایشگاه برتر ساها و مرکز تحقیقات انرژی سمنان به‌عنوان مرکز تحقیقات برتر در استان معرفی شد.

در این راستا، شرکت نفیس پردازشگر دانش واحد شاهرود، عنوان شرکت دانش‌بنیان برتر را کسب کرد و از سیدحمید هاشمی مقدم با اختراع سنتز نانو داروی مغناطیسی و پلیمری در انتقال کنترل‌شده دارو برای درمان سرطان پستان به‌عنوان مخترع برتر جشنواره تجلیل شد.

در این جلسه پژوهشگران برتر استان سمنان، بعد از دریافت تقدیرنامه، بخشی از پیشنهادها و مشکلات حوزه تحقیق و پژوهش را مطرح کردند.

   1397/9/28 10:26    تعداد بازدید :  193

تعداد بازدید : 193
Rating: 0/10 (تعداد آرا 0 نفر )